KUD "DR. VINKO ŽGANEC" Vratišinec
POVIJEST
Kulturno umjetničko društvo «dr. Vinko Žganec« Vratišinec osnovano je na inicijativu Komisije za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu Mjesne zajednice Vratišinec, 13. siječnja 1970 god. Tada je naime sazvana osnivačka skupština « Kulturno umjetničkog društva Vratišinec « . Međutim samo nekoliko mjeseci kasnije društvo je preimenovano i nosi naziv «Kulturno umjetničko društvo dr. Vinko Žganec» Vratišinec. Sam dr. Vinko Žganec dao je u pismenom obliku pristanak da ovo društvo može još za života nositi njegovo ime!
Da se vratimo još malo dalje u prošlost. Nije 1970 god. početak kulturnih događanja u Vratišincu. Vratišinec ima bogatu tradiciju koja se najčešće veže uz pjevanje. Bilo je to zborno pjevanje vezano uz školske i u ono vrijeme neizostavne crkvene pjevačke zborove. Župa Uzvišenja svetog Križa Vratišinec osnovana je 1789 godine i tu počinje prvo okupljanje pjevača unutar zborova. Godine 1848 u Vratišincu je osnovana Pučka škola. Tada učitelji koji rade u školi putem školskih pjevačkih zborova regrutiraju pjevače u crkveni zbor budući da i oni sami bivaju kantori, tj. Orguljaši i voditelji crkvenih zborova.
Mirko Žganec, brat akademika dr. Vinka Žganca, po zanimanju učitelj, veoma je uspješno vodio pjevački zbor – Sokolske čete Vratišinec.
Na inicijativu mlade ambiciozne učitelje glazbenog odgoja u osnovnoj školi Vratišinec, Dragice Šimunković, u jesen 1969 god. započinje sa radom mješoviti pjevački zbor. Zbor se sastoji od 44 pjevača. Pjesme izvodi četveroglasno. Osim zbora koji je formiran i prije samog službenog osnutka KUD-a, osnovana je i folklorna, tamburaška i dramska sekcija.
KUD od samog osnutka do danas sa ponosom nosi ime neumornog sakupljača pučkih popijevki, etnomuzikologa svjetskog glasa, našeg sumještanina, rođenog Vratišinčara, akademika doktora Vinka Žganca.
Svake godine u znak sjećanja i zahvalnosti na životno djelo akademika dr. Vinka Žganca KUD s ponosom organizira manifestaciju „Žgančevi zapisi“ na kojoj izvođači prezentiraju bogatu kulturnu ostavštinu međimurskih popevki zapisanu od strane Vinka Žganca.
Kroz povijest značajniji ljudi za razvoj KUD-a dr. Vinko Žganec Vratišinec: Zvonimir Žnidar, Dragica Šimunković, Josip Radiković, Antun Bukovec, Mario Šarić.
Folklorna sekcija
Još davne 1950 god. mlada učiteljica Zdenka Prenzl osniva « Seljačku slogu « te vodi folklornu sekciju. U početku plesovi i kola praćeni su svirkom na harmoniku. Školski folklor uglavnom je vezan uz rad učiteljice Henice Žnidar koja uspješno uvježbava kola i plesove Međimurja. Nakon nje sekciju vodi učiteljica Franciska Matoša.
U KUD-u dr. Vinko Žganec folklornu sekciju u početku vodi učiteljica Dragica Šimunković. Njezinim odlaskom i preseljenjem u Čakovec tu ulogu preuzima učiteljica Katarina Dokuš. KUD je ponosan na suradnju koju ima već dugi niz godina sa voditeljem folklorne sekcije učiteljem Franjom Liklinom koji dugo i uspješno vodi folklornu sekciju.
Danas folklorna sekcija djeluje u tri grupe: Folklorna grupa pod voditeljstvom Martine Kuretić – Sedlar, starija folklorna grupa – voditeljica Snežana Šoltić i školski folklor – voditeljica Marijana Škvorc,
Najpoznatija folklorna manifestacija koju organizira KUD, a koja je prešla u tradiciju su „Vratišinske vesele vurice“ večer folklora na kojoj ugošćujemo folklorne ansamble i grupe iz cijele Hrvatske i inozemstva.
Značajni nastupi folklorne sekcije:
- Đakovečki vezovi 1973 g., 2014 g.
- Vinkovačke jeseni 1976 g.
- Mladost i ljepota Slavonije 1974, 1996 g.
- Karlovac – Stvaralaštvo mladih 1972 g.
- Smotre folklora – Donji Miholjac, Valpovo, Sl. Brod i Pitomača
- Au Garten Fest – Graz – Austrija
- Međunarodna smotra folklora Vodnjan 2006 g., Zagreb 2014 g., Tešanj 2014. g.
- Državna smotra folklora – Čakovec 2011 g., Sisak 2018 g.
- Više puta sudionici emisije HRT-a „Lijepom našom“
- nastupi u Istri – Motovun, Pula
- nastupi u Mađarskoj i Sloveniji
- redoviti učesnici Međimurske smotre folklora – Donja Dubrava
Tamburaška sekcija
Vratišinec je kroz povijest stalno imao svoju glazbu. U početku bili su to bandisti – limena glazba- koja je svirala po sprovodima i raznim veselicama. U sastavu prije spomenute «Sokolske čete» uz limenu glazbu pojavljuju se i svirači na žičanim instrumentima – bas, gitara, gusle.
Prva pratnja folklornoj sekciji bila je vezana uz harmoniku. Bili su to harmonikaši – Ivan Modlic Lackov i kasnije Rudolf Pintarić. Nakon tih početnih godina krenulo se i u formiranje tamburaške sekcije KUD-a.
Tamburaška sekcija od samog formiranja do danas neizostavni je dio KUD-a i kao takav redovito prati folkloraše na svim nastupima. No dok folkloraši ne mogu nastupiti bez tamburaške pratnje, tamburaši bilježe i uspješne samostalne nastupe:
- veće tamburice u Prelogu
- smotra tamburaša u Mačkovcu
- Muzičke emisije – radio «Kaj»
Dosadašnji voditelji tamburaške sekcije:
Ivan Novosel – učitelj, Ivica Tomašić – učitelj, Novak Valent – Valći, Mladen Mađarić, Goran Krznar, Nikola Kraljić
Pjevački zbor
Pjevački zbor trenutno ne djeluje, a voditelji pjevačkog zbora Kud-a dr. Vinko Žganec Vratišinec od osnutka do danas:
- prof. Dragica Karolina Šimunković
- Draženka Tomašić
- Josip Valdec
- Magda Jerković
- Stjepan Horvat
Značajni nastupi pjevačkog zbora:
- 30 minuta TV emisije « Protuletje nam dohaja « 1971.god.
- smotra pjevačkih zborova Hrvatske – Petrinja 1970.,1971.god.
- nastupi u susjednoj Sloveniji – Ormož, Majsperk, Sl. Bistrica, Radenci
- nastupi u slavonskim mjestima – Stari Mikanovci i Cerna
- u tri navrata organizatori i učesnici smotre pjevačkih zborova Međimurja
- nastup povodom 80- te obljetnice rođenja akademika dr. Vinka Žganca, u etnografskom muzeju u Zagrebu
- u Međimurju u vremenskom periodu 1971. – 1974.god. nije bilo kulturno umjetničke priredbe ili političkog skupa na kojem nije nastupao naš pjevački zbor
- nastupi sa vokalne skupine solistice Marije Tuksar – Micike na « Međimurskoj popevki » u Nedelišću i « Pesmarici naših mamica » u Ivanovcu
Kontakt: kud.vratisinec@gmail.com
www: www.kud-vratisinec.hr
Iz kataloga događanja
Trenutno nema događanja.
Obavijesti
Nema ubilježenih obavijesti.