Smanji tekst Resetiraj tekst Povećaj tekst
DVD G. Kraljevec
E-mail
Ispis
PDF

 

DVD Gornji KraljevecDobrovoljno vatrogano društvo Gornji Kraljevec kao vatrogasna služba mjesta nastaje 1933. godine i neprekinuto djeluje 70 godina. Da li je prije toga postojao u mjestu organiziran oblik zaštite od požara nema zapisa, iako neke činjenice upućuju na zaključak da je određen vid zaštite od požara organiziran već u 19. stoljeću – postojanje ručne štrcaljke prije osnutka DVD-a i određeni propisi za Austro-Ugarske, posebno stoga što je u Gorjem Kraljevcu bio 'Marof'.

Pojava DVD-a čini i novu, sadržajniju povijest mjesta. Nedvojbeno je dao prilog razvoju i napretku mjesta, a što se najviše odražavalo na sigurnosti naselja i stanovnika.Vatrogasci su inicijatori i aktivisti raznih akcija za ljepši, sigurniji, društveniji, napredniji…Gornji Kraljevec. Spomenimo društvene zabave, uređenje okoliša, izgradnju objekata, nabavu opreme, promidžbu…Vatrogasci su ime mjesta promicali u Mađarskoj i Njemačkoj. Organiziranjem natjecanja požarnim hidrantima, prvog u povijesti hrvatskog vatrogastva osim što su domaćin mnogim DVD-ima, svoje mjesto upisali su u povijest hrvatskog vatrogastva.

dvd-g-kraljevec-02U Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Gornji Kraljevec rade članovi svih zvanja u vatrogastvu, od najnižeg do najvišeg, časnici već od 1937. godine, a od 1996. u članstvu je i vatrogasni inženjer.

Danas Društvo djeluje u sastavu Vatrogasne zajednice Grada Mursko Središće i općina Selnice, Svetog Martina na Muri i Vratišinca, a kao dijela Vatrogasne zajednice Međimurske županije udružene u Hrvatsku vatrogasnu zajednicu.

Dobrovoljno vatrogasno društvo Gornji Kraljevec, dakle, dalo je veliki prilog razvoju ne samo svoga mjesta već i vatrogasne organizacije.

 

Donosimo Vam isječak iz Spomenice vatrogastva u Gornjem Kraljevcu 1933 – 2003 autora Antuna Novaka, dok cijelu Spomenicu možete pročitati ovdje.

"…Na poticaj mjesnog učitelja Ivana Kučmanića 19. listopada 1933. godine okupila se nekolicina mještana, gospodara da, kako piše na prvoj stranici te povjesnice 'osnuju Dobrovoljno vatrogasno društvo u selu Gornji Kraljevec'. Tu su redom zapisani: l. Stjepan Bednjak, 2. Valent Tuksar, 3. Martin Sabolčec, 4. Josip Varga, 5. Ivan Varga, 6. Imbra Leček, 7. Ä uro Matoša i učitelj, ujedno i zapisničar Ivan Kučmanić. Ovi Gornjokraljevčani su utemeljitelji vatrogastva u svom mjestu. Na tom dogovoru, kako piše u prvom zapisu o nastanku vatrogastva u mjestu, oni 'proglašavaju' sastanak za 29. listopada 'na kojem će se osnovati Vatrogasno društvo'…"

 

p8041782 p1030503_239676

Predsjednici:

  • Ivan Kučmanić od 5. studenoga 1933. do 23. siječnja 1938.
  • Tijekom 1938. Društvom predsjedaju Vinko Žganec i Josip Matoša
  • Josip Matoša od 29. siječnja 1939. do 15. veljače 1940.
  • Stjepan Srpak od 15. veljače 1940. do 1952.
  • Martin Tkalec 1952.
  • Ivan Sabolčec od 25. travnja 1953.do 10. srpnja 1955.
  • Dragutin Tkalec od 10.srpnja 1955. do 8. siječnja 1956.
  • Ivan Ter od 8. siječnja do 24. lipnja 1956.
  • Valent Murković od 24. lipnja 1956. do 18. siječnja 1964.
  • Martin Tkalec od 18. siječnja 1964. do 16. siječnja 1966.
  • Lovro Novak od 16. siječnja 1966. do 4. svibnja 1967.
  • Od 4. svibnja 1967. do 4. veljače 1968. društvo je bez predsjednika.
  • Martin Tkalec od 4. veljače 1968. do 2. ožujka 1974.
  • Nikola Božić od 2. ožujka 1974. do 15. travnja 1978.
  • Josip Novak od 15. travnja 1978. do 3o. ožujka 1980.
  • Nikola Antolašić od 30. ožujka 1980. do 14. ožujka 1981.
  • Mirko Varga od 14. ožujka 1981. do 22. veljače 1986.
  • Josip Mađarić od 22. veljače 1986. do 20. veljače 1988.
  • Valentin Srpak od 22. veljače 1988. nadalje.

Tajnici:

  • Valent Tuksar ( I.), Josip Varga (II.) od 5. studenoga 1933. do 7. siječnja 1934.
  • Josip Varga (I.), Ivan Varga (II.) od siječnja 1934. do 3. siječnja 1935.
  • Valent Tuksar (I.), Josip Varga (II.) od 3. siječnja 1935. do 24. sječnja 1937.
  • Ivan Varga (I.), Tomo Ratajec (II.) od 24. siječnja 1937. do 29. ožujka 1938.
  • Tomo Ratajec (I.), Ivan Varga (II.) od 29. ožujka 1938. do 25. veljače 1940.
  • Ivan Jambrošić (I.), Stjepan Varga (II.) od 25. veljače 1940. do 25. travnja 1953.
  • Martin Tkalec 1952. do 25 travnja 1953.
  • Josip Mađarić od 25. travnja 1953. do smrti 1969.
  • Vinko Gustak od 10. prosinca 1969. do 30. ožujka 1980.
  • Pavao Jarni od 3o. ožujka 1980. do 14. ožujka 1981.
  • Vinko Gustak od 14. ožujka 1981. do 9. ožujka 1985.
  • Ivan Srpak od 9. ožujka 1985. do 28. travnja 1996.
  • Dejan Tarandek od 28. travnja 1996.

Zapovjednici:

  • Stjepan Bednjak od 5. studenoga 1933. do 7. siječnja 1934., zamjenik Josip Mikić
  • Valent Tuksar od 7. siječnja do 9. rujna 1934., zamjenik Josip Mikić
  • Josip Mikić od 9. rujna 1934.do 24. siječnja 1937., zamjenik Valent Tuksar do 3. siječnja 1935., a poslije toga Josip Matoša
  • Josip Matoša od 24. siječnja 1937. do 23. siječnja 1938., zamjenik Vinko Žganec
  • Vinko Žganec od 23. siječnja 1938. do 25. veljače 1940., zamjenik Josip Matoša do 29. ožujka 1939., a poslije toga Ivan Ter
  • Antun Gustak od 25. veljače 1940. do 1944., zamjenik Ivan Ter
  • Antun Varga od 1944. do 1947., zamjenik Josip Mađarić ml.
  • Josip Mađarić ml. od 1947.-1952.
  • August Varga od 25. travnja 1953. do 16. svibnja 1954., zamjenik Ivan Radiković sve do 10. srpnja 1955.
  • Ivan Ter od 16. svibnja 1954. do 17. veljače 1955.
  • Stjepan Jambrošić od 17. veljače do 10. srpnja 1955., zamjenik Đuro Varga
  • Ivan Ter od 10. srpnja 1955. do 8. siječnja 1956.
  • Stjepan Jambrošić od 8. siječnja do 24. lipnja 1956., zamjenik Mirko Varga
  • Josip Tkalec od 24. lipnja 1956. do 3. svibnja 1958., zamjenik Vinko Žganec, a potom Josip Novak
  • Josip Jambrošić privremeno obnaša dužnost zapovjednika zbog bolesti Josipa Tkalca od 3. ožujka do 26. svibnja 1957.
  • Rudolf Tuksar od 3. svibnja 1958. do 4. siječnja 1959., zamjenik Josip Gustak
  • Franjo Horvat od 4. siječnja 1957. do 24. siječnja 1965., zamjenik Josip Gustak potom Ivan Radiković
  • Ivan Radiković od 24. siječnja 1965. do 16. siječnja 1966., zamjenik Josip Tkalec
  • Josip Gustak od 16. siječnja do 15. kolovoza 1966.
  • Vinko Žganec od 15. kolovoza 1966. do 29. siječnja 1967.
  • Josip Novak od 29. siječnja 1967. do 2. ožujka 1974.
  • Josip Haček od 2. ožujka do 5. svibnja 1974.
  • Josip Mađarić od 5. svibnja 1974. do 2. ožujka 1975.
  • Martin Drk od 2. ožujka 1975. do 5. lipnja 1976.
  • Valentin Srpak od 5. lipnja 1976. do 14. ožujka 1981., zamjenik Martin Drk
  • Martin Drk od 14. ožujka 1981. do 9. ožujka 1985.
  • Valentin Srpak od 9. ožujka 1985. do 20. veljače 1988.
  • Martin Drk od 20. veljače 1988. do 18. veljače 1995.
  • Ivan Lukačić od 18. veljače 1995. do 28. travnja 1996.
  • Ivan Srpak od 28. travnja 1996. nadalje, zamjenik Zdravko Farkaš

Blagajnici:

  • Ivan Matoša od 5. studenoga 1933. do 1945.
  • Tomo Ratajec od 1945. do 1952.
  • Vid Bobičanec od 25. travnja 1953 do 16. svibnja 1954.
  • Josip Mađarić od 16. svibnja 1954. do 17. veljače 1955.
  • Rudolf Varga od 17. veljače do 10. srpnja 1955.
  • Mijo Varga od 10. srpnja l955. do 4. siječnja 1959.
  • Josip Novak od 4. siječnja 1959. do 18. siječnja 1964.
  • Vinko Gustak od 18. siječnja 1964. do 2. ožujka 1974.
  • Aleksa Šoltić od 2. ožujka 1974. do 18. travnja 1978.
  • Ignac Matoša od 18. travnja 1978. do 20. veljače 1988.
  • Antun Ter od 2. veljače 1988. do 4. veljače 1989.
  • Ivan Srpak od 4. veljače 1989. do 23. veljače 1997.
  • Martin Drk od 23. veljače 1997. do 18. ožujka 2001.
  • Zdravko Farkaš od 18. ožujka 2001.

Spremištari:

  • Josip Ter od 5. studenoga 1933. do 7. siječnja 1934.
  • Đuro Horvat od 7. siječnja 1934. do 1939.
  • Rok Varga 1940.
  • Stjepan Varga 1941. do 1945.
  • Franjo Srpak 1946. do 1952.
  • Rudolf Varga 25. travnja 1953. do 17. veljače 1954.
  • Antun Novak i Ivan Srpak 17. veljače do 10. srpnja 1955.
  • Ivan Srpak od 10. srpnja 1955. do 1956.
  • Josip Novak 1956. i 1957.
  • Ivan Sabolčec od 3. ožujka 1957.do 29. siječnja 1967.
  • Vinko Žganec od 29. siječnja 1967. do 8. veljače 1968
  • Josip Šimunić od 20. veljače 1985. do 23. veljače 1997.
  • Josip Tkalec od 23. veljače 1997. do 18. ožujka 2001.
  • Dejan Tarandek od 18. ožujka 2001.

 

Nadzorni odbor:

  • Martin Sabolčec, predsjednik, Ivan Varga, djelovođa ,1933.
  • Martin Sabolčec, Josip Ter, Stjepan Matoša i Stjepan Bednjak, 1934.
  • Ivan Varga, Ivan Sabolčec, Aleks Bednjak i Franjo Varošanec, 1935.
  • Stjepan Baksa, predsjednik, Ivan Varga, djelovođa, 1936.
  • Josip Ter, Franjo Žganec, Franjo Trupković i Martin Tkalec, 1937.
  • Ivan Ter, Ivan Sabolčec, Martin Tkalec, Franjo žganec, Ivan Novak,1938.
  • Franjo Žganec, Stjepan Varga, Ivan Jambrošić, Antun Varga i Martin Tkalec,1939.
  • Josip Mađarić ml., Franjo žganec, Ivan Sabolčec, Franjo Srpak i Ivan Šimunić, 1940. – 1945.
  • Pavao Matoša, Martin Tkalec, Vinko Jalšovec, 1945.-1952.
  • Martin Tkalec, Pavao Matoša i Vinko Jalšovec, 1953. i 1954.
  • Martin Tkalec, Franjo Đih,1955.
  • Ivan Sabolčec, Drago Tkalec, Martin Tkalec 1956.
  • Dragutin Štefulj, Ivana Božinar i Valent Dunjko, od 24. lipnja 1956. do 4. siječnja 1959.
  • Dušan Rosić, Hinko Jug i Lepen Stjepan od 4. siječnja 1959.- 16. siječnja 1964. time da je poslije smrti Dušana Rosića kooptiran Josip Tkalec 21. siječnja 1963., te Ivan Matoša umjesto Jug Hinka
  • Josip Novak, Stjepan Kovač, Lovro Novak, od 16. siječnja 1964. do 16. siječnja 1966.
  • Stjepan Kovač, Ljubo Begović, Josip Tkalec, od l6. siječnja 1966. do 8. veljače 1968.
  • Hinko Jug, Josip Jug i Antun Varga, od 8. veljače 1968. do 14. veljače 1970.
  • Josip Jug, Nikola Božić i Josip Haček, od 14. veljače 1970. do 2. ožujka 1974.
  • Josip Tkalec ml., Josip Žganec i Franjo Varga, od 2. ožujka 1974.do 25. siječnja1976.
  • Ignac Matoša, Josip Novak, Pavao Jarni, od 25. siječnja 1976. do 15. travnja 1978.
  • Nikola Božić, Pavao Jarni, Branko Tuksar, od 15. travnja 1978. do 3o. ožujka 1980.
  • Stjepan Jambrošić, Franjo Tkalec, Tomo Novinić, od 30. ožujka 1980. do 20. veljače 1986.
  • Branko Tuksar, Josip šimunić, Pavao Jarni od 20. veljače 1986. do 20. veljače 1988.
  • Vlado Mađarić, Ivan Mađarić, Ivan Kovačić, od 20. veljače 1988. do 23. siječnja 1993.
  • Vlado Mađarić, Aleksa Šoltić, Valent Hutinec, od 23. siječnja 1993. do 10. siječnja 1997.
  • Valent Hutinec, Ivan Kovačić, Ivan Turk, od 10. siječnja 1997. do 18. ožujka 2001.
  • Nenad Srpak, Ivan Turk, Ivan Kovačić, od 18. ožujka 2001.

Odjelni vođe:

Za nositelje dušnosti osnovnih operativnih formacija, vođe odjela, spominju se:

  • 1935. godine: Ivan Sabolčec, Ivan Matoša, Franjo Trupković,
  • 1936. godine: Vinko Žganec, Mirko Varga, Franjo Trupković,
  • 1937. godine: Josip Ter, Ivan Matoša,
  • 1939. godine: Stjepan Srpak, Antun Gustak,
  • 1940. godine: Antun Varga, Tomo Ratajec,
  • 1945. godine: Ivan Sabolčec, Franjo Žganec

Ovim podacima dodajmo da su u Pravilniku o djelovanju vatrogasnih jedinica u vremenu od 1949. pa negdje do šezdesetih godina postojali nazivi 'komandir voda' i 'komandir odjeljenja', koji su vjerojatno postojali i u DVD-u Gornji Kraljevec, ali nisu evidentirani jer nisu birani na Skupštini kao ostali članovi Uprave.

Trubači:

U spisima DVD-a spominju se trubači i to:

  • 1940. -- Ivan Šimunić,
  • 1953. - 1955. -- Stjepan Novak,
  • 1955. -- Rudolf Varga ml.,
  • 1956. - 1962. -- Vlado Srpak.

Tu dužnost obavljao je zasigurno netko svake godine otkako je tridesetih godina nabavljena truba. Imena tih članova nisu kronološki ispisana za vrijeme dok se truba koristila u vatrogastvu.